У Лакташима је након 12 мјесеци интензивног рада успјешно окончана школа пчеларства за жене у организацији “USAID/Sweden FARMA II” пројекта, кроз коју је прошло 60 корисница из Лакташа, Теслића, Котор Вароши, Градишке, Санског Моста и Кључа.
У склопу активности „Подршка стварању женског предузетништва у руралним подручјима кроз пчеларство и производњу љековитог биља“, учеснице пројекта прошле су интензивну обуку о савременој технологији пчеларења, а у сљедећих годину дана биће подржане кроз индивидуално менторство на властитим пчелињацима. Корисницама је додијељена и пчеларска опрема у вриједности 37.000 КМ, у виду основног сета опреме за започињање пчеларске производње. Осим тога полазнице су прошле и обуку из сектора љекобиља.
МериБергстром, директорица за развојну сарадњу Амбасаде Шведске у БиХ, реклаје да је један од разлога подршке БиХ помоћ на њеном путу ка чланству у ЕУ. „Мислимо да је јако важно подстицати економски развој ове земље кроз развој радних мјеста, јер живот жена у руралним подручјима није лак“, казала је Бергстром.
Ранко Карапетровић начелник општине Лакташи,која је такође подржала имплементацију пројекта, рекаоје да је задовољан успјешном реализацијом пројекта, те да је ово врло значајна ствар за жене са ових подручја. „Овај пројекат се односи на јачање тржишне способности жена и вјерујем да ће помоћи побољшању њиховог финансијског стања и да ће стећи додатна искуства из ове области“, рекао је Карапетровић.
Алма Зукић из Санског Моста, која је учествовала у том пројекту, рекла је да су протеклу годину дана жене провеле у квалитетном раду и стекле нова искуства, те произвеле свој први мед. „Пчеларством се нисам бавила прије и ово је одлично искуство за мене и цијелу екипу из Санског Моста“, казала је Зукићева.
Миодраг Матавуљ, директор Центра за економски и рурални развој (ЦЕРД), који је имплементирао овај пројекат, казао је да је циљ пројекта да жене науче како да праве мед и како да саме покрену свој бизнис.
/USAID-Sweden FARMA II, Nezavisne novine, Anadolu Agency/